לקביעת פגישה סגור
הפספוס הבריטי

הפספוס הבריטי

איך הבריטים פספסו 15,841 חולי קורונה במשך שבוע שלם? ואיך המספר 1,048,576 קשור לכל זה?
08/10/2020
משה ליברמן

מרתון המאבק בהתפשטות הנגיף מזמן לעיתים אירועים מביכים וכשלי אנוש. הבריטים עומדים במרכזה של פרשיה מביכה במיוחד. את הדו"חות היומיים של נדבקי הקורונה בבריטניה אוספים גופים פרטיים בפורמט CSV פשוט שבו רצף ארוך מאוד של נתונים מופרדים וגולמיים. הגופים שולחים את הדו"חות לגוף ממשלתי שמרכז אותם. כדי לפתוח ולהשתמש במידע יקר הערך הצפון בקבצים נעשה שימוש באקסל, תוכנת הבית שמוכרת לכולנו. כל שנשאר לסוכנות לעשות בסיום הדיווח הוא להודיע לנדבק שהוא חייב בידוד.

 

 

 

תובנה מפתיעה 

 

אם חשבתם שיש לאקסל אינסוף שורות (וכי מי המשועמם שיגלול עד הסוף?) ובכן, לא כך הדבר: לגרסאות הישנות 65,536 שורות ולגרסאות החדשות יותר - 1,048,576. בין כך ובין כך, החברים הבריטים לא שמו לב שכשהם פותחים את הקבצים, נחתכות להם כל השורות העודפות שמעבר למגבלה האקסלית.

שורות אקסל = אנשים - במקרה הזה 15 אלף אנשים חולים שהסתובבו להם חופשי. וכל זאת למה? כי הם חרגו ממגבלת התוכנה השרירותית.

 

 


ארך קצת זמן עד שהרשויות עלו על התקלה. באיחור משמעותי מבחינה אפידמיולוגית ולא לפני שהמקרה תפס את הכותרות. מיד עמלו לתקן את התקלה. מזלם הוא שהפתרון קל כמו שהטעות מביכה: צריך פשוט להפריד לקבצים שונים.

 

בינה עסקית חוסכת טעויות אנוש

 

כלי BI מודרניים מספקים תשתית מובנית לאיסוף ואינטגרציה של נתונים. הם מכילים כלי בקרת נתונים מובנים שיודעים לפעול ולהתריע במקרה של כשלים. הם מחליפים את ההסתמכות על מקורות נתונים אקסליים שהם פתח למגוון מאד רחב של טעויות. טעויות שעלולות לעלות הרבה כסף, וכפי שמסתבר לא רק כסף, אלא לעיתים גם מדובר ממש בהצלת חיי אדם. 

איך נדע אם הארגון בצמיחה או בנסיגה? אילו משתנים יכולים ללמד אותנו על מגמות בעסק? איך מאפיינים ומגדירים KPI?
המרוץ לנשיאות ארצות הברית מגיע לישורת האחרונה ומכוני הסקרים, למודי נסיון העבר נזהרים מאמירות ברורות בנוגע לזהות המנצח. לפני ארבע שנים התוצאות היכו את גדולי הפרשנים והמנתחים, אלו יצאו מלאי ביטחון והצביעו על המועמדת הדמוקרטית כזו שתצעד אחר כבוד הראשונה בהיסטוריה אל החדר הסגלגל.
בעידן בו ניתן דגש רב על ייעול משאבי החברה ותפוקותיה, בזמן בו כל תקציב מחושב שבעתיים, יש חשיבות רבה ליכולת ניתוח נתוני הארגון. מקבלי ההחלטות יודעים שהצלחה תלויה במידה רבה במהירות התגובה של הארגון ומשוועים למקורות מידע אמינים ומפורטים.
לעיתים קרובות עולה השאלה "מה מבדיל בין מערכת BI (בינה עסקית) לבין דוחות ניהוליים ותפעוליים שונים המופקים ישירות מהמערכות התפעוליות או הפיננסיות של הארגון?.